O FIRMIE
OFERTA
KONTAKT
GALERIA
AKTUALNOŚCI
PORADNIK OGRODNIKA
Sierpień
O FIRMIE
Sierpień

 Sierpień to czas  wypoczynku w naszych ogrodach, ale jest on również związany z wykonywaniem wielu prac ogrodniczych które przypadają na ten właśnie miesiąc.


    Drzewa i krzewy

* Pamiętamy, że z początkiem lipca zakończyliśmy już definitywnie nawożenie nawozami azotowymi aby nie pobudzać drzew i krzewów do dalszego ich wzrostu co miałoby wpływ na drewnienie nowych przerostów i nie przygotowanie się ich do trudów zimy.

* Przycinamy po raz ostatni w tym roku żywopłoty z ligustru i innych drzew i krzewów zrzucających liście na zimę.

* Ostatni raz w tym roku przycinamy żywopłoty oraz pojedyncze egzemplarze żywotników , jałowców, cisów, cyprysików, choin i modrzewi.

* Jeżeli chcemy posadzić nowe drzewa i krzewy iglaste oraz liściaste zimozielone, to druga połowa sierpnia jest idealnym momentem dlatego gdyż następuje wtórny przyrost systemu korzeniowego tych właśnie roślin co zwiększy szansę ich dobrego przyjęcia i przezimowania.

* Przycinamy nad 3-4 oczkiem młode pędy glicynii, te zabiegi pomogą nam doczekać się  kwiatów w przyszłym roku.

* Przycinamy przekwitnięte pędy jaśminowca i żylistka - mocne tegoroczne pędy skracamy o 1/3 długości a słabe usuwamy u podstawy w całości.

* Przycinamy krzewy i krzewinki które przekwitły (np. lawendę, tawuły) co spowoduje ich drugie kwitnienie w tym roku.

* Dobrze jest rozłożyć pod drzewami i krzewami  kompost o grubości od 1 do 2 cm.

* Należy stale usuwać przekwitające kwiaty róż i bylin aby pobudzić je do dalszego kwitnięcia.
   

 Sad

* Teraz jest najlepszy termin sadzenia truskawek i poziomek - posadzone w tym terminie dobrze się przyjmą i uformują pąki kwiatowe na przyszłoroczne owocowanie. Po posadzeniu i w czasie suszy młode rośliny należy systematycznie podlewać.

* Ze starszych roślin truskawek regularnie usuwamy wyrastające rozłogi.

* Jeżeli nie zrobiliśmy tego w lipcu, to jeszcze w sierpniu możemy ciąć drzewa czereśni i wiśni.

* W sierpniu należy też wykonać cięcie letnie jabłoni dojrzewających we wrześniu uswamy z nich wszystkie silnie rosnące ,,wilki" -dzięki temu odsłonimy dojrzewające owoce, które do zbiorów pięknie się wybarwią.

* Po zbiorze owoców wykonujemy cięcie śliw, dzięki któremu zmniejszymy i rozluźnimy korony oraz cięcie brzoskwiń, polegające na usunięciu pędów bardzo silnych (zbytnio zagęszczających koronę) i bardzo słabych.

* Jeżeli planujemy jesienne sadzenie nowych drzew owocowych to już zaczynamy przygotowywać odpowiednie stanowisko.

   Rabaty bylinowe

* Raz na 4-5lat wykopujemy zbyt zagęszczone cebulki szafirków i sadzimy je w większych odległościach.

* Jeszcze tylko w tym miesiącu można dzielić nadmiernie rozrośnięte kępy bylin, takich jak: kosaćce, rojniki i rozchodniki, fiołki, żagwin, gęsiówkę czy liliowce.

* Pod koniec miesiąca można też przystąpić do podziału piwonii, ale tylko wtedy, gdy rosły na danym miejscu przynajmniej 8-10lat.

 * W sierpniu sadzimy do gruntu zimowity i jesienne krokusy. Zimowity sadzimy na głębokość około 15cm, w odstępach co 20-25cm; zakwitną w stanie bezlistnym po miesiącu.

* W celu zabezpieczenia gleby przed utratą wilgoci i chwastami ściółkujemy ją korą.

* W tym miesiącu możemy też posadzić narcyzy, lilię białą i szachownicę cesarską koronę.

* Teraz wykopujemy czosnki ozdobne, które po oddzieleniu cebulek przybyszowych i wysuszeniu, posadzimy w październiku na miejsce stałe wraz z większością roślin cebulowych, dla których powoli planujemy i przygotowujemy odpowiednie stanowisko.

 

   Kwiaty dwuletnie i jednoroczne

* Na miejsca stałe wysadzamy siewki roślin dwuletnich wysianych na rozsadniku w czerwcu należą do nich: bratki, naparstnice, laki, stokrotki i goździki brodate pięknie zakwitną w przyszłym roku.

* Z dużą bryłą korzeniową sadzimy gatunki gorzej przyjmujące się, które rozwijają palowy system korzeniowy - malwy, łubiny, dziewanny, dzwonki ogrodowe, miesiącznice.

* Możemy zbierać nasiona kwiatów jednorocznych i bylin

   W części warzywnej

* wykopujemy czosnek sadzony wiosną, dosuszamy w przewiewnym, cienistym i suchym miejscu.

* Sukcesywnie rano lub wieczorem zbieramy ogórki (do zimowego kwaszenia pozostawiamy kawałek pędu, dzięki czemu przez rany po wyrwanym ogonku nie wnikną bakterie gnilne).

* Pielęgnujemy pomidory - tniemy je czyli usuwamy młode pędy wyrastające w kątach liści, główne pędy podwiązujemy do podpór a około 20 sierpnia ogławiamy je czyli wyłamujemy wierzchołki pędów. Pomidory zbieramy systematycznie gdyż pozostawione zbyt długo na roślinie hamują dojrzewanie pozostałych owoców.

* Zaczynamy zbiór dyni zwyczajnej, cukinii, kabaczka, patisona, a pod koniec miesiąca melona i kawona.

* Zrywamy strąki fasoli szparagowej a przy końcu miesiąca , jeżeli są dojrzałe, to także tej uprawianej na suche ziarno.

* Zbieramy zasychający koper, którego baldachy i łodygi wykorzystujemy np. do kwaszenia ogórków

* Wysiewamy koper, rzodkiewkę , sałatę masłową, szpinak.

* Nadal usuwamy chwasty a w razie potrzeby podlewamy nasze warzywa.

 

   Balkony i tarasy

* Kończymy zasilanie roślin, których nie wnosimy na zimę do pomieszczeń -bez nawożenia azotem rośliny te lepiej przetrwają zimowe i wczesnowiosenne przymrozki i mrozy.

* Cały czas usuwamy przekwitające kwiaty, regularnie podlewamy i nawozimy rośliny sezonowe.

* Przy dużym nasileniu szkodników i chorób opryskujemy odpowiednim preparatem.

* Ze zdrowych i dorodnych roślin pelargonii, surfinii, fuksji, uczepu i innych wieloletnich można w sierpniu przygotować sadzonki.

  
  
Dom

* Po 15 sierpnia nawozimy rośliny rzadziej, aby przed zimą zwolniły tempo wzrostu.

* Niektóre rośliny doniczkowe, wytwarzające cebule lub bulwy (ismena, sprekalia a także hipeastrum przechodzą okres spoczynku i wcześniej powinny im zaschnąć liście -w tym celu rośliny przestajemy podlewać.

 
  
Trawniki

* Nie powinny być koszone zbyt nisko, by nie dopuścić do ich wysuszenia.

* W razie potrzeby należy trawnik przewietrzyć i zebrać sfilcowane źdźbła trawy.

* Na początku miesiąca można jeszcze (ostatni raz w tym sezonie) zasilić trawę nawozem.

* Aby zapobiec wyrastaniu koniczyny, trzeba suchy trawnik podlewać i od czasu do czasu rozsypać na jego powierzchni cienką warstwę piasku. 

* Jeżeli nasz trawnik jest barwną łąką , można go drugi raz w tym sezonie skosić, aby nadmiernie wyrośnięte rośliny się nie wyłożyły.

 

   Oczko wodne

* W letnie upalne dni intensywnie paruje woda, dlatego w miarę potrzeby uzupełniamy jej braki.

* Latem dużym problemem może okazać się nadmierny rozwój glonów i z tego powodu wskazane jest regularne usuwanie zanieczyszczeń (wyławianie siatką), filtrowanie i natlenianie wody oraz utrzymywanie optymalnej kwasowości (pH 6,5-7,5). Skuteczne może się okazać  ułożenie na dnie zbiornika ażurowych worków z kwaśnym torfem a nawet zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych.

* Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu filtrów instalacji wodnej zasilającej fontanny i kaskady.

* Niektóre rośliny rosnące w oczku wodnym silnie się rozsiewają i aby temu zapobiec warto przed dojrzeniem nasion ściąć ich kwiatostany, a także nadmiernie rozrastające się inne rośliny (np. moczarka kanadyjska, wywłócznik, rdestnice czy rogatek sztywny) należy przerwać i ich nadmiar usuwać z wody.

 

   Ochrona roślin

 * Podczas deszczowej pogody warto dokładniej przyjrzeć się różom i wierzbom: róże mogą być zaatakowane przez czarną plamistość  i mączniaka a wierzby przez rdzę - obie te choroby grzybowe zwalczymy odpowiednimi opryskami.

* W sadzie musimy systematycznie zbierać wszystkie chore i uszkodzone przez szkodniki owoce jabłoni, grusz i śliw i zabezpieczyć je przed rozprzestrzenianiem obecnego w nich czynnika chorobotwórczego (głęboko zakopać, spalić).

* Choroby i szkodniki zwalczamy mechanicznie (np. przez usuwanie chorych części roślin), stosując opryski preparatami biologicznymi a w ostateczności chemicznymi. Pamiętajmy zawsze o dokładnym przeczytaniu instrukcji i użyciu odpowiedniego środka w odpowiednim stężeniu i zachowaniu terminu karencji, tj. od oprysku do zbioru - w czasie opryskiwania (w możliwie bezwietrzny dzień), nie wolno nic jeść, pić ani palić papierosów.  Chrońmy pszczoły !!!

 O FIRMIE